
Nie ma wymówek ! Uruchomienie się na 2m to banał i bardzo niski koszt, jeżeli już posiadamy TRX z SSB/CW. Wystarczy 3-4el antena w poziomie trzymana w ręce skierowana w stronę Karkonoszy.
TUTAJ ZNAJDZIESZ PROJEKTY LEKKICH PROSTYCH ANTEN YAGI.
Antenę 7el DK7ZB light Yagi wykonałem już po raz drugi. Niestety tym razem nie miałem pod ręką 4mm prętów do wykonania radiatora, za to kupiłem 5mm w lokalnym sklepie budowlanym (radiator w związku z tym zrobiłem o 1mm krótszy niż w projekcie). Gdyby ktoś nie wiedział pręty 3,2mm i 4mm AlMg – są dostępne w sklepach z asortymentem spawalniczym. Zazwyczaj w metrowych odcinkach – da się dostać pręty bez spłaszczenia. Również w marketach budowlanych czasem da się dostać taki asortyment. Krótką antenę yagi można zrobić również z teleskopów od wewnętrznych anten telewizyjnych (dostępne na aliexpress), czy nawet ze stalowej taśmy mierniczej…
Przy 50W wskazówka swra w radiu nawet nie drgnęła, a nie miałem czasu już bawić się analizatorem antenowym. Pręty 3,2mm ciąłem kombinerkami, do właściwej długości prętu dochodziłem używając pilnika, nośnik to rura instalacyjna PCV 22mm, i uchwyty do montażu naściennego. Nośnik w połowie przeciąłem łącząc kawałkiem znalezionej prostej gałęzi
Elementy przymocowane 3 trytkami (opaskami zaciskowymi) do uchwytów.
Kabel to marny RG-58 bo akurat miałem luźny po moich testach KFowej anteny, kawałek za direktorem pierwszym nawinąłem choke balun na nośniku – 5 zwoi. Pręty radiatora na końcach wygiąłem kombinerkami tak by wchodziły w kostkę elektryczną, która połączyła mi radiatora z kablem antenowym. Antenę bez większych problemów założyłem na wędce z decatchlonu. Jako cybant użyłem standardowo taśmy izolacyjnej. Zrobiłem podwieszkę sznurkiem by ugięcie nośnika było jak najmniejsze. Budowa anteny trwała około półtorej godziny!
Zawsze staram się dać parę punktów stacji SN7L nawet gdy jestem na wyjeździe w drugim końcu Polski.
SN7L po obróceniu anteny zapalał w piku do S-9! A lokalizację miałem marną, koryto rzeki Narwii tylko 90m npm w okolicach Ostrołęki – odległość to 490km.
Będąc bliżej JO70UR nawet na antenach pokroju x-50 czy jakiś 4el Yagi i mocy 50W łączność z SN7L można przeprowadzić bez najmniejszych problemów!